©ResimliMutfak

Turkish     EnglishNeler YAZMIŞIM?

RESİMLİ MUTFAK

www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from resimlimutfak. Make your own badge here.

html hit counter

ANKET


« Zeytinyağlı Enginar | Anasayfa | Çoban Salata »

12/10/2007

Bayramlık Nohut Yahnisi

Nohutyahnisi

Bayramlık Nohut Yahnisi... Herkese İyi Bayramlar.

Esasında bizde bayramda nohut yahnisi yapılmaz.  Ailece toplanılır bayramın ilk günü :)) Şeker Bayramı'nda et çeşidi ve zeytinyağlı sebze ağırlıklı yemekler olurdu.  Kurban Bayramı'nda da et kavurmamızı yerdik.  Ama evlenince nohut yahnisiyle de tanıştım.  Eşim "babanemin nohut yahnisi, babanemin nohut yahnisi" diye sayıklayınca kendi eklemelerimle denedim bu sene. Ve işte süper bir Bayramlık Nohut Yahnisi çıktı ortaya.  Eşim bayıldı,  bugüne kadar yediği en iyi nohut yahnisi olmuş.  Ne diyelim boynuz kulağı geçermişş..

Malzemeler

  • 2 bardak nohut
  • 1 soğan
  • 2 domates
  • 1 kaşık salça
  • 4-5 tatlı sivri biber
  • 250 gr kuşbaşı et
  • 1/2 çorba kaşığı sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber

Hazırlanışı

1.  Nohutları yıkayın, geceden ılık su dolu bir kaba koyun.  Nohutların üzerini geçsin su seviyesi.  Sabaha kadar nohutlar iyice şişecektir.  Tekrar yıkayın. Tercihen düdüklü tencerede (çünkü zaman kazandırıyor) iyice haşlayın.  Yumuşaklığını kontrol edin, yeterince yumuşak değilse tekrar haşlayın.  Elinize alınca hemen ezilmeyen, yumuşak bir kıvama gelince ocaktan alın. 

2.  Ilınınca nohutların kabuklarını soyun.  Bu biraz zaman alıyor ama ayıklamazsanız kabuklar yemeğin içinde dağılacak ve istenmeyen bir görüntü ve lezzet bozukluğu sağlayacaktır.   Benim yahnimin beğenilmesinin sebeplerinden biri de budur. 

3. Bir tencerede sıvı yağı kızıdırın.  Soğanı küçük küçük doğrayın ve tencereye ekleyin.  Biraz yumuşayınca küçük küçük doğranmış etleri ekleyip karıştırın.  Et önce biraz sulanacaktır. Suyunu çekene kadar ara ara karıştırın.  Suyunu çekince küçük küçük doğranmış biberleri ve domatesleri ekleyin. 

4.  Domatesler de suyunu çekince, 2 bardak su,  tuz ve karabiber ilave ederek etleri iyice pişirin.  Etin yumuşak bir kıvama gelmesi çok önemli.  İyi pişmemiş etler lastik gibi olur ve beş dakika çiğneyip ancak yutabilirsiniz. 

5.  Et iyice pişince,  pişmiş ve ayıklanmış olan nohutları ve salçayı da yemeğimize ekleyip, dokuz on dakika daha pişirelim.  Bu aşamada çok fazla karıştırmamak gerekir yoksa nohutlar ezilebilir.

6.  Yayvan bir kaşıkla nohutları ezmeden servis tabağına alabilirsiniz. 

Afiyet Olsun.

Yorumlar

Bayramınız kutlu olsun.Etli nohut ailece çok sevdiğimiz yemek .Ben daha önce kabuklarını hiç soymazdım.Sizinki lokum gibi görünüyor:))Aynen uygulayacağım.Başarılar.

The comments to this entry are closed.

January 2013

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Ev Ekmeğİ AşkIPopüler Tarifler


İletİşİm


Güncel


Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

Ads