©ResimliMutfak

Turkish     EnglishNeler YAZMIŞIM?

RESİMLİ MUTFAK

www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from resimlimutfak. Make your own badge here.

html hit counter

ANKET


« Artan Pidelerle Ne Yapsak? | Anasayfa | İyi Bayramlar »

28/09/2008

Kış Hazırlıkları ~ Konserve Domates

Domates5

Yaz domateslerinin artık sonu geldi.  Kış için konservelik domatesleri ucuz bulduğunuz zaman mutlaka hemen alın, bazen bir sonraki haftaya kalmıyor bile.

Malzemeler

  • 10kg domates (9 kavanoz)
  • 1 çorba kaşığı tuz
  • Zeytinyağı
  • içerisine eklemek istediğiniz malzemeler; kekik, sarımsak, biberiye...

Hazırlanışı

1.  Domatesleri yıkayın.  Kabuklarını soyun.  Kabukları atmayın, onlar da kullanılacak.  Soyulmuş domatesleri dörde bölün.  Bölerken sap kısmındaki sarı kısmı atın.

Domates1

2.  Domatesleri mutfak robotunda ezin.  Ezilmiş domatesleri tenereye alın ve orta ateşte kaynatın.  Hiç su koymanıza gerek yok domatesler kendi suyunu fazlasıyla bırakacaktır.  Yaklaşık yarım saat kaynatın, arada taşmasını engellemek için karıştırın.  Onbeşinci dakikada tuzu ekleyin.

Domates2

3.  Cam kavonozları hazırlayın.  İçleri kuru olmalı.  Domateslere eklemek istediğiniz malzemeleri ve zeytinyağını da tezgaha hazırlayın çünkü kavanozlama işlemi sırasında çok seri hareket etmek gerekiyor.  Kavanozların içindeki ısısını kaybederse kapağın vakumlanması sırasında problem yaşayabilirsiniz.

4.  Bütün kavanozlara aynı anda doldurmaya çalışmayın.  Bir kavanozun işlemini bitirip diğerine geçin.  Kavanoza kepçe ile domatesi koyun.  Üzerinde 2 parmak boşluk bırakın.  Eklemek istediğiniz malzeme (örneğin; 3 diş sarımsak, bir tutam kekik vs.) varsa üzerine ekleyin.  1 tatlı kaşığı sıvıyağı da kavanoza ekleyip kapağı sıkıca kapatın ve hemen ters çevirin. 

Bu işlemi bütün kavanozlar için tekrar edin.  Ters çevirdiğiniz anda tısss diye bir ses duyarsanız ya kapağı iyi kapatmamışsınızdır ya da kapak bozuktur.

Domates4_2

5.  Kavanozlar düz bir zeminde en az  24 saat baş aşağı kalsın.  Ters çevirince kapaklarda sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Direkt güneş ışığı almayan ve sıcak olmayan bir yere, kışı beklemeleri için kaldırın.

Domates Kabukları

Domates kabuklarından elde ettiğim püre çok hoşuma gitti.  Koyu kırmızı ve çekirdeksiz oldu.  Mükemmel bir görüntüsü oldu.

1.  Domateslerin kabuklarını tencerede orta ateşte pişirin.  Tel süzgeçyen geçirin.  Böylece işimize yaramayan zar gibi kalan kabuklardan kurtulmuş oluyoruz. 

2.  Geri kalan kıpkırmızı domates püresini 1 hafta içinde kullanacaksanız bir cam kavanozda buzdolabına yerleştirin. Daha ileriki bir zaman için saklamak istiyorsanız püreyi kaynatıp kavanoza koyabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Yorumlar

harika olmuş ellerinize sağlık, biz de yaz sonu yaparız ama kekik sarmısak koymuyorduk. Bu yaz kekikli sarmısaklı deneyelim çok güzel anlatmışsınız, teşekkürler.

konserve domatesi kışın bütün yemeklerde domates yerine kullanıyorum
sade olanları zeytinyağlı ve etli sebze yemeklerinde
fesleğenli olanı makarna soslarında
sarımsaklı olanı patlıcan soslarında
kekikliyi çorbalarda kullanmayı seviyorum

yemeği pişirirken domates yerine yaklaşık 3 çorba kaşığı ilave etmek yeterli oluyor.

açtıktan sonra da buz dolabında saklıyorum

sela Konserve Domatesi nerelerde kullanıyorsunuz bende yapmak istiyorum

The comments to this entry are closed.

January 2013

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Ev Ekmeğİ AşkIPopüler Tarifler


İletİşİm


Güncel


Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

Ads