©ResimliMutfak

Turkish     EnglishNeler YAZMIŞIM?

RESİMLİ MUTFAK


« "Cookie"lerim | Anasayfa | Zeytinyağlı Biber Dolması »

20/07/2008

Kış Hazırlıkları ~ Bamya

Bamya1

Yaz sebzelerini kışın da yemek isteyenlerin yakından bildiği bir olaydır kış hazırlıkları.  Şu ilkokulda hayat bilgisi kitaplarında okuduğumuz kış hazırlıkları meselesi yani :) 

Ben hazır dondurulmuş gıdaları almayı sevmediğimden, mevsiminde sebzeleri kış için hazırlamayı seviyorum. 

Derin Dondurucuda Bamyanın Saklanması

1.  Derin bir kabın içerisini su ile doldurun ve bir limonun suyunu ekleyin.  Bamyaların tepelerini ayıklayın.  Ayıkladıklarınızı hemen suyun içerisine atın.  Bütün bamyalar bitince, yaklaşık yarım saat daha bamyaları suda bekletin.  Sonra üç-dört kez iyice yıkayın.

İki sene önce limonlu suda  on dakika bekletip sonra kaynar suya bamyaları attım ve bir iki dakika beklettim, ancak lezzet açısından pek bir fark olmadı, bu yüzden haşlama işlemini eledim.

2.  Yıkanan bamyaları br havlunun üzerine koyun ve kurumasını bekleyin.  Kuruyan bamyaları buzdolabı poşetlerine bölüştürün.  Bir bardağı ölçü kabı yapabilirsiniz.  Mesela her torbaya iki bardak koyabilirsiniz.

Derin dondurucuda daha az yer kaplaması açısından, buzdolabı poşetlerini plastik kabın içerisine koyup kabı aldığı kadar bamya ile doldurup ağzını bağlıyorum.  İki  gece bu şekilde dondurduktan sonra plastik kabı alıyorum ve bamyalar halen kabın şeklinde, muntazam bir halde kalıyor.  Derin dondurucuya dizmesi de daha rahat oluyor.

Bamya2

Kabı çıkarttıktan sonra bamyalar dikdörtgen şekilde kalıyor.   

Eğer domatesi kış için konserve olarak saklamıyorsanız ve kışın sera domatesi kullanmak istemiyorsanız, her poşet için bir domatesi küp küp doğrayın ve poşetin ağzını kapatmadan bamyaların üzerine serpiştirin.

Afiyet Olsun.

Yorumlar

Dear admin,this website is really useful. Thank you for everything.

The comments to this entry are closed.

Ev Ekmeğİ AşkIPopüler Tarifler


İletİşİm


Güncel


Page copy protected against web site content infringement by Copyscape

Ads